Erken kalkmanın yolları

Evet. Malum okul başladı. En önemli olaylardan bir tanesi de sabahları erken ve zinde kalkmak. Bunu kendime sordum. Bazı deneylerden sonra bir şeylere varabildim. Ardından interneti açıp araştırdım.

İnternette uzmanlar karışımış, biyolojik ve psikolojik kavramlar olayın içine girmiş. Benim size söyleceklerim, benim şahsen denemiş olduğum şeylerdir. Yani daha net ve kapsamlı bir bilgi için internette siz de araştırabilirsiniz.

Doğal Yöntemler

Erken kalkmak için doğal bir yöntem keşfettim. Belki bu, bir çok doğal yöntemden sadece bir tanesidir. Gece tam yatacak vakit, 1 buçuk bardak su için. Eğer kişisel bir probleminiz yoksa, sabah sizi bedeniniz kaldıracaktır. Suyu içtiğiniz zaman, o anda bir şey hissetmeye bilirsiniz. Hissedenlere ise tuvalete girmemelerini tavsiye ediyorum. Uykuda unutursunuz. Sabah, saat 6-7’ye doğru beyniniz artık dayanamaz ve alarm verir. Bunu bedeninizde bir sancı olarak hissedersiniz ve tuvalete girmeniz gerektiği şimşek gibi beyninizde çakar. O anda zaten kalkmış ve tuvaletin yolunu tutmuş olursunuz. Amacımız olan “erken kalkma” işini böyle halledebiliriz.

Bir diğer doğal kalkma yolu ise “ses”. Bu genellikle anne sesi olur. Anneniz görev olarak kendine sizi kaldırmayı edinmiştir. Nazik bir sesle sizi kaldırmaya çalışır. Fakat çoğu çocuk, yani öğrenci, bu durum rutine bindiği için pek kafaya takmaz ve uyumaya devam eder. O yüzden annenizden şunu isteyin. Eğer okulunuza veya servisinize yetişme saatiniz 7 ise, saat 6 buçukta olsa, anneniz beyaz yalan olan 7’ye on var kelimesini kullanabilir. Bunda bir sakınca yok. Sizi kaldırmak dışında. Eğer biraz düzenli ve okula gitmek isteyen biri iseniz, hadi onuda geçtim okula gitmesseniz azar işiteceğiniz birisi varsa, beyniniz hemen algılar ve kalkmanız için bedeninizi zorlar. Annenize bunu yapmasını tembihlediğiniz aklınıza gelmez bile. 1 gün gelir 2 gün gelir fakat 3. gün gelmez. Emin olun.

Bir de erken yatıp, erken kalkma yöntemi var. Bu mantıken doğru ve doğal bir yöntemdir. Çoğu kişi de bu işe yaramıyormuş gibi gözükse de, her zaman için erken yatanlar, hep erken kalkmışlardır. Detayları bildiğiniz için kısa tutuyorum.

Teknolojik Yöntemler

Teknolojinin hayatımıza girdiği bir gerçek. Bunu bu durumda da kullanabiliriz. İlk olarak çalar saatler. Eğer masa üstü saatiniz varsa o daha iyi. Yoksa telefonunuzda yeter.

Telefonunuzu kalkma saatine ayarlayın. Ama yatacak vakit, elinizin uzanamayacağı bir yere koyun. Kapatmanız için illa kalkmanız gereksin. Sabah oldu. Kurduğunuz alarm çaldı mı? Sonrasında siz, alarmı kapatıp, tekrar yatağa dönmek için neden ararsınız. Beyniniz size milyonlarca neden söyler. Hadi bir-iki dakika daha. Ne olacak? – gibileri, sadece 1-2 örnek. Bu yüzden bunun olmasına izin vermeyerek, alarm çaldığında bir şey düşünmeyin ve kalkın. Eğer yatakta kalırsanız, kendi kendinizi biraz daha uyumaya ikna edeceksiniz. Bunu 30 gün yaptığınızda zaten alışkanlık kazanacaksınız. Bu yöntem ayrıca Pavlina yöntemi olarak da biliniyor.

Manevi Üstünlüğü

Manevi olarak bir dine bağlı iseniz, ki bu da müslümanlık ise, kendine göre bir kaç yöntemi var. İnancına bağlı bir kişi iseniz zaten, hangi duanın okunması gerektiğini bilirsiniz. Bunu kalbin tamamı ile inanarak yapmak her zaman için sonucunu istendiği gibi vermiştir. “Ya aman dur, bir deneyim, acaba olacak mı? doğru mu söylüyorlar?” mantığı gereksiz ve akılsızlıktan başka bir şey değildir. Bu mantıkla okunduğu takdirde, yüksek bir ihtimalle amaca ulaşılması zordur.

Bunun dışında dini bir vazife olan sabah namazına kalkmak. Bunu kendisine bir borç edinip, kalkanlar, işi çözmüş insanlardır. Bu yüzden onların kalkma tarzı ve sabaha zinde oluşları, sabah namazını eda ettiklerindendir.

Psikolojik Olarak

İnsanın iradesi, kasları gibi, üstünde çalıştıkça güçlenen bir mekanizmadır. Görünen fiziki bir şey olmasa da, her zaman irade fiziki kuralları kontrol eder. Bu yüzden iradenizi ölçmeniz açısından, akşamdan benim erken kalkmam lazım kavramını beyninize yerleştirmeniz ve benimsemeniz gerek. Bir alarm görevi görecek ve irade ile doğru orantılı olarak sizi sabah uyaracaktır. Buna ne kadar kulak verirsiniz, bu sizin bileceğiniz bir şey. Kendinizi zamanlanmış bir alarm gibi düşünüp, gece yatarken kurarsanız, -çoğu kişi olmasa da- sonuç istendiği gibi olacaktır.

Bunları her ne kadar okula erken kalmak için uygulanması gereken yöntemler olarak belirtsem de.. hayatımızın her bölümünde kullanabiliriz. Amaç, yapılacak olan bu -bazıları için zor olan- göreve kendimizi inandırmak ve onunla yaşamak. Genelde işe yarar. Eğer kendinize özgü kalkma yönteminiz varsa, buraya yazın, ekleyelim.

Yazım, erken kalkması gereken kişileri kapsıyor. Böyle bir derdi olmayanlar için, akılda bulunması yeterlidir.

5 Comments Erken kalkmanın yolları

  1. Can Ergül

    Bu güzel ve faydalı paylaşımdan ötürü teşekkür ediyorum Allah razı olsun

    Reply
  2. Anonim

    Mükemmel çok güzel yasmizsiniz yazınızın bitmemesi için yavaş yavaş okudum cok tesekkur ederim ?

    Reply

Bir Cevap Yazın