Sketch’e göç başladı.

Bu sıralar adını sıkça duyduğumuz bir uygulama. Program da denilebilir fakat kendileri buna uygulama diyorlar.

Sloganı: “Tasarımcının el çantası (araç kutusu)”. Bu sloganı Google’da aratırsanız Hasan Yalçın’ın sitesine rastlayacaksınız. Kendisi bu sloganı eminim ki uygulamadan önce düşünüp, yazdı. Zaten şöyle bir baktığınızda bu slogan için fazla düşünülmediğini anlayabilirsiniz. Bu sloganı İngilizce arattırdığınızda ise Google size yaklaşık olarak 110 milyon sonuç gösteriyor. Anlayacağınız, slogan pek duyulmadık değil fakat bu uygulama için en ideali.

Uygulamanın kendisi için yapmış olduğu icon ise biraz içler acısı. Eminim ilerleyen dönemlerde bunu düzeltirler.

Unutmamız gereken bir nokta ise; bu uygulama sesini 2. versiyonu ile birlikte duyurmaya başladı. Bu versiyon (Sketch 2) ile birlikte uygulama 2012 yılında “Apple Design Award”a layık görüldü. Ardından AppStore’da “Best of 2012” seçildi.

2012 yılında bir çok ünlü tasarımcı (ve bazı geliştiriciler) bu uygulama hakkında övgülerini çeşitli kanallarda dile getirdiler.

Türkiye ise bu dalgadan bu yıl etkilendi. Dalganın kuvveti çok güçlü değildi ama dalgayı taşıyanların hepsi tanınmış ve portfölyosu güçlü olan isimlerdi.

Geçenlerde Brackets adlı bir programın Photoshop ile birlikte paralel olarak çalıştığını gördüm. Tasarımcılar özellikle de geliştiriciler için nimet niteliğinde bir buluşa imza atmışlar. Ama şimdilik sadece bir prototip (kapalı beta denilebilir) olduğu için heyecanlanan tasarımcıların biraz daha beklemesi gerekecek. Bu olayı takip ettiğim bir abime sordum. O da;

iyi hoş ama photoshop nihayetinde. fotoğraf düzenleme programıyla
web işlerini yapmak akıl karı değil. sketch rulez

diye cevap verdi. Üzerinde düşünülmesi gereken cümleler.

Bu uygulama şimdilik sadece Apple bilgisayarlarda hizmet veriyor. Windows platformuna taşınır mı, zaman gösterir. Ayrıca 49$ gibi cazip bir fiyatı var.

Diğer taraftan Branch’ta tasarımcı (aynı zamanda kurucu) olan bir abimizde bu uygulamayı kullanmaya başladı. Onun bu uygulama adı altında attığı tweetlere baktığımda farklı bir olay ile karşılaştım.

Sahip çıkılıyor

Herkes Photoshop’u bilir. Birçoğumuz ise hala onunla tasarımları yapıyoruz. Gerek Cemre abi gerekse bir çok sketch kullanıcısı, kendi ağızlarından reklam yapıyor. Bu uygulamanın kullanılmasını tavsiye ediyor. Aynı şey Photoshop için de geçerli mi? Yoksa gerek mi yok?

Geri bildirim yapılıyor

Uygulama kullanıcıları daha nelerin olabileceğini yaptıkları işlerde elde ettikleri tecrübelere dayanarak feedback adı altında uygulamanın twitter hesabına gönderiyorlar. Ardından olumlu veya olumsuz bir cevap alıyorlar. Anlayacağımız küçük bir etkileşim oluyor. İşte tasarımcıların istediği şey tam da bu!

Uygulamanın tohumu 2012 yılında atıldı. Şimdi ise yavaş yavaş filizleniyor. Çok çekici ve halden anlayan bir görüntüsü var.

Şimdi uygulamanın bu kadar ses getirmesi, Adobe için bir adım atma vakti geldiğini söylüyor. Fireworks veya Photoshop. Ya da başka bir programı. Eğer tasarımcıların ne istediğini anlayıp ona göre bir şeyler üretmezse, web tasarımı için kurduğu programlar Dreamweaver ile aynı kaderi paylaşabilir. Son çare olarak yüklü bir miktarla Sketch uygulaması Adobe’nin bünyesine de geçebilir. Bilinmez…

Eğer sizinde bir Apple marka bilgisayarınız varsa, uygulamayı indirip denemenizi öneririm.


Yararlı olabilecek linkler;

Sketch vs Photoshop — http://blog.mengto.com/sketch-vs-photoshop/
Sketch vs Fireworks — http://blog.mengto.com/sketch-vs-fireworks/
The Best Hidden Features In Sketch — http://blog.mengto.com/the-best-hidden-features-in-sketch/
Sketch Resource List — http://mattreich.net/journal/sketch-resource-list
Sketch files — http://sketchmine.co/
Shortcuts — https://github.com/joshnh/Sketch-Shortcuts

3 Comments Sketch’e göç başladı.

  1. Enes Aktas

    Sketch’i kullanmayı çok istiyorum fakat mac’ım yok.Çok güzel bir yazı olmuş eline koluna sağlık.
    Bu arada atılan tweetlere cevap vermeleri ayrı bi güzellik olmuş adobeye attığım tweetlerin hiç birisine cevap gelmedi.Bu bile beni şaşırtan noktalardan olmuş.

    Reply

Bir Cevap Yazın